Wino – cudowny trunek

Wino jako lekarstwo

Wino było napojem Bogów, wino pił Chrystus, starożytni Rzymianie mawiali: in vino veritas.

Czerwone wino ma swoich zwolenników a dzięki badaniom jest ich coraz więcej.

Od tysiącleci leczniczy potencjał wina nie jest kwestionowany. Największy lekarz starożytności, twórca medycyny, Hipokrates (460 – ok.377 p.n.e.) pisał o winie: „Wino jest czymś cudownie odpowiednim dla człowieka zarówno w zdrowiu, jak i w chorobie; należy je podawać stosownie i z odpowiednią miarą, zależnie od indywidualnej konstytucji każdego”. Na przestrzeni dziejów wino było cenionym lekiem, choć wiara w jego siłę była oparta na intuicji, a nie na wiedzy medycznej. Dopiero w ostatnich dziesięcioleciach XX wieku zarówno w badaniach epidemiologicznych jak i analitycznych udowodniono, żęto w co wierzyli starożytni, w odniesieniu do wina, jest prawdą.

Resweratrol – nadzieja na zdrowsze i dłuższe życie

Wydaje się, że jest on jedną z kluczowych substancji odpowiedzialnych za prozdrowotne – kardioochronne i przeciwnowotworowe – właściwości czerwonego wina.

W winorośli pełni funkcję ochronną przed atakiem pasożytów. Występuje on w skórkach winogron. Okazało się, że szczepy winne, które rosną w klimacie bardziej umiarkowanym i deszczowym zawierają więcej resweratrolu, ponieważ są bardziej narażone na inwazję mikroorganizmów. I tak np. dużą ilość resweratrolu zawierają szczepy pinot noir z Burgundii (10 mg/l lub więcej). Przeciętna zawartość resweratrolu w winie jest niewielka i wynosi od 1-7 mg/l. Za to siła jego działania jest bardzo duża. A nadto nie znaleziono resweratrolu w tych ilościach w żadnych innych napojach, ani pożywieniu konsumowanym przez ludzi. Wykazuje on działanie przeciwutleniające. Jako antyoksydant hamuje on utlenianie „złego” cholesterolu LDL. Przeciwdziała zlepianiu się płytek krwi. Udowodniono również jego właściwości przeciwnowotworowe. Jest aktywatorem białka odpowiedzialnego za wydłużanie życia komórek, stąd nadzieja na wydłużenie życia ludzkiego.

Wino – źródłem wielu substancji odżywczych – do umieszczenia

Czas zbiorów jesiennych to także czas robienia różnych przetworów z warzyw i owoców. To ostatni dzwonek na to, aby zrobić wino. Wino poza polifenolami jest także skarbnicą wielu innych substancji odżywczych. Jest źródłem zarówno mikroelementów (m.in. zawiera żelazo, miedź, cynk, mangan), jak i makro-elementów, m.in. wapnia, magnezu, sodu, potasu i fosforu. Wino zawiera także także witaminy z grupy B oraz kwasy organiczne. To właśnie im trunek zawdzięcza niskie pH wynoszące między 2 – 3. Warto dodać, że jest to pH zbliżone do pH kwasu soku żołądkowego. Kwas winowy występujący w winie podobnie jak i większość polifenoli posiada działanie antyoksydacyjne. Kwasy ułatwiają trawienie białek pokarmowych, przede wszystkim mięs. Zaskakujący dla wielu jest również fakt, iż wino jest źródłem kwasu acetylosalicylowego potocznie zwanego aspiryną. Wykorzystuje się ją w profilaktyce chorób naczyniowo – sercowych, zapobiegając nawrotom zawałów serca i zakrzepicy. Aspiryna hamuje agregację płytek krwi i ma właściwości rozkurczowe.

Przesada może doprowadzić do problemów. dlatego wato pamiętać o umiarze.
Zdjęcie autorstwa Tima Miroshnichenko z Pexels

Alkohol a zdrowie

Składnikiem, który budzi wiele kontrowersji w winie jest alkohol. Okazało się, że jedynie jego połączenie z innymi składnikami wina ma tak korzystny wpływ na organizm. W tym przypadku alkohol jest przykładem obosiecznego narzędzia. Jeśli pijemy go w nadmiarze to zaszkodzi i podwyższy ryzyko wystąpienia licznych typów raka. Z kolei umiarkowane spożycie alkoholu, a przede wszystkim wina, pozwala skorzystać z jego dobroczynnego działania. Przyjmuje się, że dzienna norma pitego alkoholu w postaci wina może wynosić 20 – 30 g dla mężczyzn i połowę tej ilości dla kobiet. Alkohol metabolizowany jest w żołądku i wątrobie człowieka. Kobiety mają mniej enzymu rozkładającego alkohol w żołądku i dlatego są bardziej wrażliwe na jego działanie, niż mężczyźni. Ponieważ kieliszek wina zawiera ok. 10 g alkoholu, dzienna norma pitego alkoholu w postaci wina odpowiada 1-3 kieliszkom. Ci którzy zachowywali umiar i wypijali od 2-3 kieliszków wina dziennie stwierdzono najniższe ryzyko występowania chorób sercowo-naczyniowych.

 

Dlaczego wino czerwone jest zdrowsze od białego?

Wino czerwone uzyskuje się przez fermentację całych gron łącznie ze skórkami i pestkami. Przy produkcji wina białego oddziela się dość szybko skórki i pestki od miąższu i tylko sok ulega fermentacji. Nieraz biorą udział w tym procesie skórki winogron białych. Ciekawostka: zarówno miąższ winogron ciemnych jak i białych jest przeźroczysty.

Polifenole zawarte są w skórkach winogron, pestkach i szypułkach. Bardzo dobrze rozpuszczają się w alkoholu. W czasie długiej maceracji i fermentacji alkohol ekstrahuje polifenole i umożliwia im pojawienie się w winie. Wino czerwone zawdzięcza swój kolor antocyjanom, natomiast w winie białym zabarwienie cytrynowożółte lub złociste nadają flawony – barwniki żółte, należące do flawonoidów. Polifenole w głównej mierze odpowiedzialne są za dobroczynne właściwości wina.

Białe czy czerwone wino? A może różowe? –
Zdjęcie autorstwa Daria Shevtsova z Pexels

Korzyści płynące z picia wina

Optymalne rezultaty zdrowotne otrzymuje się kiedy wino pite jest regularnie każdego dnia, najlepiej podczas posiłku, w umiarkowanych ilościach dla pań jednego, a dla panów dwóch kieliszków dziennie.

Wino zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo – naczyniowego, działa przeciwnowotworowo, wykazuje właściwości bakteriobójcze, antywirusowe i antyalergiczne. Dzięki właściwościom przeciwutleniającym opóźnia proces starzenia się, działa przeciwzapalnie, zapobiega powstawaniu zaćmy, obniża ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Wino wspomaga trawienie, poprawia samopoczucie oraz działa antydepresyjnie i uspokajająco.

Należy pamiętać o tym, że samo picie wina nie wystarczy. Powinno ono łączyć się ze zdrowym odżywianiem i dietą, najlepiej śródziemnomorską, obfitującą w warzywa i owoce, a unikającą tłuszczów nasyconych i cukrów prostych. W ramach takiej diety 1 -2 lampek wina dziennie wystarcza, by zapobiec chorobom sercowo-naczyniowym oraz wystąpieniu raka.

Wykorzystanie wina w kosmetyce

Wino, będące bogactwem wielu pozytywnie wpływających na organizm substancji, znalazło swoje zastosowanie także w kosmetyce i kosmetologii. Potężne firmy kosmetyczne rozpoczęły produkcję preparatów na bazie winogron i wina, które cieszą się dużą popularnością. Tak narodził się nurt zwany winoterapia, czyli wykorzystywanie kosmetyków na bazie winogron i wina w profesjonalnych zabiegach wykonywanych w ośrodkach SPA oraz nowoczesnych salonach odnowy biologicznej. W ośrodkach tych można dodatkowo skorzystać z kąpieli w winie.

W zabiegach odmładzająco – upiększających stosowanych w gabinetach kosmetycznych i w zaciszu domowym znalazły zastosowanie kosmetyki produkowane na bazie ekstraktów z pestek winogronowych, olejków eterycznych, moszczu oraz win wysokiej jakości. Maseczki oraz kremy tworzone na bazie wina mają działanie ujędrniające, ściągające, regenerujące, dezynfekujące. Przykładem może być maska do ciała Czerwone Wino firmy Bielenda, balsam regenerujący z wyciągiem z czerwonego wina firmy Lirene oraz wiele innych kosmetyków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *